DENİZ HARP OKULU TÜMAMİRAL ORHAN AYDIN KÜTÜPHANESİ


 

1985 yılında Tuzla'da tüm tesisleriyle faaliyete başlayan Deniz Harp Okulu Kütüphanesi, ilk olarak "Merkez Kütüphanesi" adı ile açılmış olup, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan depremde kaybettiğimiz değerli komutanımızın adını yaşatmak maksadıyla "Tümamiral Orhan AYDIN Kütüphanesi" olarak değiştirilmiştir.

Kütüphanemiz, okulumuzun bağlı olduğu Milli Savunma Üniversitesi “Merkez Kütüphane”sinin bir kütüphane birimi olarak hizmet vermektedir.

Kütüphanemiz, 150 kişilik oturma kapasitesi bulunan 9000 metrekarelik üç katlı müstakil bir binada açık raf sistemiyle okuyuculara hizmet vermektedir.

Bodrum katta: kitap deposu, yedek malzeme depoları,

Zemin katta: dergi salonu, 32 bilgisayarlı internet erişim alanı, grup çalışma odası ve kısım amirliği odası,

1. katta: referans ve okuma kitapları salonu, ders kitapları dağıtım salonu, grup çalışma odası, cep sineması ve tez bankası yer almaktadır.

Kütüphanemizde dergi salonunda yer alan 32 adet internete bağlı özel bilgisayarlar ile günün istenilen saatinde ve akşam etüt saatlerinde bilimsel çalışma, ders çalışma, film izleme, internette gezinme, e-kitap okuma, dergi ve gazeteleri takip etme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Kütüphane bünyesinde 5 farklı noktada yer alan kablosuz modemler, okuyuculara dizüstü bilgisayar, tablet ve benzeri cihazlar ile internete girme imkanı vermektedir.